Trumpaplaukių kolių veislė įprastai apibūdinama kaip sveika ir gyvybinga. Vidutiniškai šie šunys gyvena apie 12 metų (nors pasitaiko ir 14-mečių seneliukų!) ir dauguma jų veterinarus mato tik atėjus metui pasiskiepyti. Vis dėlto, stebuklų nebūna, ir kaip bet kuris kitas gyvūnas, jie gali sunegaluoti. Iš retų, bet veislėje pasitaikančių sveikatos sutrikimų, galima paminėti alergijas, odos problemas (taip pat ir autoimuninės kilmės), jautresnį virškinimą ir epilepsiją.
Žemiau išvardinta keletas sveikatos tyrimų, leidžiančių nustatyti dažniau pasitaikančias paveldimas ligas. Dalį jų kinologų asociacijos siekia sukontroliuoti taikant veisimo apribojimus, kitos gi paliktos veisėjų ir šeimininkų atsakomybei.

Privalomieji sveikatos tyrimai

Lietuvoje veisiami trumpaplaukiai koliai privalo būti patikrinti dėl klubų bei alkūnių sąnarių displazijos ir akių ligų. Displazijos atvejai tarp kolių pasitaiko labai retai, absoliučios daugumos šunų klubų rezultatai būna A arba B, alkūnių – 0. Tuo tarpu akių ligos veislėje seniau buvo itin plačiai paplitę. Ilgainiui pažangių genetinių tyrimų bei atsakingo veisimo dėka šios problemos mastą pavyko stipriai sumažinti, tačiau jų pasitaiko iki šiol.

Rinkdamiesi šuniuką, visada pasidomėkite atliktais sveikatos tyrimais, o jei ne iki galo suprantate, ką reiškia įvairios raidelės ir pliusiukai-minusiukai – drąsiai klauskite papildomai.

Kiti naudingi tyrimai

Be aukščiau paminėtų privalomų klinikinių tyrimų, šunims gali būti atliekami ir papildomi genetiniai tyrimai. Žinant jų rezultatus ir atitinkamai parenkant kergimo partnerius, galima apsisaugoti nuo kai kurių paveldimų ligų. Tarp dažniausiai atliekamų genetinių tyrimų yra (šios ligos pasitaiko ne vien trumpaplaukiams koliams):

  • Kolių akių anomalija (CEA) (angl. Collie Eye Anomaly) – recesyviniu būdu paveldima liga, kuri sukelia netipišką akies gyslainės vystymąsi. Kai kurie šaltiniai nurodo, jog genetiškai CEA nešiotojai (carrier) ir paveikti (affected) šunys sudaro nuo 70 % iki 95 % visų ilgaplaukių ir trumpaplaukių kolių. CEA nešiotojai – sveiki šunys, akių patologijos viso gyvenimo metu jiems nepasireiškia. Tuo tarpu kliniškai paveiktiems šuniukams veterinarijos specialistai CEA nesunkiai nustato jau 6-8 savaitę. Pasireiškusi CEA gali būti nuo lengvo (mild) iki sunkaus (severe) laipsnio. Dažniausiai pasitaiko lengva CEA forma, kuri šiek tiek įtakoja pigmentą akies gyslainės zonoje, tačiau nedaro įtakos regėjimui bei neprogresuoja šuniui senstant. Sunkesnės CEA formos sukelia ryškesnius akių sandaros ir regėjimo pokyčius. Daugiau informacijos apie CEA anglų kalba rasite čia.
  • Visiems kolių šeimininkams aktualu žinoti apie būklę, vadinamą MDR1 (angl. Multi Drug Resistance) – stipriai padidintą jautrumą tam tikriems vaistams. Šiais laikais bene visiems tokiems vaistams yra saugių alternatyvų, todėl tai nėra didelė problema. Manoma, kad apie 60 % ilgaplaukių ir trumpaplaukių kolių yra paveikti MDR1 geno mutacijos, bet jie gyvena įprastą, sveiką gyvenimą. Svarbu turėti omeny, jog vis dar ne visi veterinarijos gydytojai įvertina MDR1 paplitimą tarp įvairių aviganių veislių. Todėl jeigu Jūsų koliui prireiktų kokių nors medikamentų, su savo veterinaru būtinai aptarkite ir MDR1 veiksnį. Daugiau aktualios informacijos apie pavojingus vaistus čia;
  • Degeneracinė mielopatija (DM) yra recesyviniu būdu paveldima progresuojanti stuburo smegenų liga, galinti prasidėti vyresniame amžiuje ir sukelti paralyžių.
  • Progresuojanti retinos atrofija (PRA) (angl. Progressive Retinal Atrophy) – taip pat recesyviniu būdu paveldima akių liga, nesusijusi su CEA ir, atidaus veisimo dėka, beveik išnaikinta iš kolių genofondo. Sergant PRA, prastas regėjimas prietemoje pasireiškia jau šuniukams, o iki vienerių-dvejų metų tokie šunys visiškai apanka.

Tekstas – Justinos Lelienės, nuotraukos – Suvi Lehto.